11 tricków w wyszukiwarce – jak szukać trafniej w Google?

Offtopic
Jak korzystać z Google

Google to bez dwóch zdań najpopularniejsza wyszukiwarka świata i najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa w Polsce. W naszym kraju korzysta z niej ponad 95% użytkowników i nic nie wskazuje na to, aby trend miał się odwrócić. Użytkownicy microsoftowego Binga stanowią bardzo niewielki odsetek, który wynikać może na przykład z niewiedzy (korzystanie z domyślnego softu na komputerze – tj. wyszukiwarka Edge). 

Korzystanie z wyszukiwarki Google jest bardzo proste, ale cały proces szukania informacji, materiałów multimedialnych czy konkretnych plików można jeszcze bardziej usprawnić znając rozliczne operatory wyszukiwania Google oraz sztuczki, które potrafią niejednokrotnie zaskoczyć. Oto część z nich, które mogą być dla Was pomocne.

Operatory wyszukiwania – wyszukiwanie zaawansowane w Google

Wyszukiwarka Google posiada zestaw operatorów wyszukiwania, które pozwalają szybciej znajdować pożądane wyniki przy użyciu prostych symboli w zestawieniu ze słowami, które zwyklibyśmy wpisywać bez wiedzy o ich istnieniu.

#mandarynki Google Search
Jednym z search operatorów jest hashtag (#). Wpisanie go przed słowem (bez spacji) zwraca wyniki opatrzone tym symbolem. Najczęściej spotkamy się tutaj z wynikami z mediów społecznościowych.

 

mandarynki Google Search
Ta sama fraza (mandarynki) już bez hashtagu zwraca inne wyniki. W tym wypadku w TOP3 jest to dwukrotnie film oraz raz owoc.

 

Wpisywanie do wyszukiwarki Google fraz bez żadnych operatorów jest oczywiście najpopularniejszą metodą wyszukiwania.

Ciekawym przykładem jest korzystanie z operatorów fragmentarycznych. Tutaj zamiast konkretnego słowa lub nawet ciągu słów wstawiamy gwiazdkę:

zapytanie niedookreślone w Google Search
Dzięki użyciu gwiazdki możemy zapoznać się z wynikami, które wskazują na różne artykuły mające wspólny mianownik.

 

szukanie CV w Google Search
Powyższe zestawienie search operatorów to sztuczka dla osób zaawansowanych. Za pomocą zwykłego minusa oraz frazy „inurl” możemy wskazywać na ciąg znaków, który nie może pojawić się w adresie URL. Intitle z kolei wskazuje na zwrot, który musi pojawić się w tytule strony, a więc w tym co widać w kolorze niebieskim (link nieodwiedzony) lub fioletowym (link odwiedzony).

 

Przy pomocy kombinacji operatorów wyszukiwania możemy mocno zawężać wyniki i odkrywać pliki, które przy standardowym wyszukiwaniu byłyby raczej nie do odnalezienia. W tym wypadku Google zwrócił mi listę stron, które w jednym z publicznych katalogów posiadają plik o nazwie meta (lub dosłownej) cv. Oczywiście niekoniecznie oznacza to, że pliki te miały mieć poufny charakter, aczkolwiek część spośród wyników tego rodzaju może takimi się okazać.

 

Andrzej Duda Google Search
Dzięki użyciu cudzysłowu oraz komendy site: wskazujemy wyszukiwarce na zwrócenie nam wyników z dokładnym wyrażeniem Andrzej Duda ale tylko takich, które znajdują się w domenie tvn24.pl.

 

Więcej o operatorach wyszukiwania dowiecie się na stronach pomocy Google: tutaj oraz w tym miejscu.

 Szukanie zaawansowane czyli advanced search w Google

W Google możemy korzystać z dwóch zaawansowanych opcji wyszukiwania:

 • dla zwykłych zapytań
 • dla grafiki (o tym w dalszej części artykułu)

Szukanie zaawansowane w Google

Po wybraniu zaawansowanego wyszukiwania stron internetowych, przejdziemy do tego adresu.

Na miejscu czekają nas 2 sekcje podzielone odpowiednio na 5 oraz 8 opcji.

W sekcji szukania stron zawierających możemy wybrać:

 • opcję szukania wyników, które zawierają wszystkie wpisane słowa
 • wskazanie wyszukiwania adresów URL, które zawierają wyrażenie podane w dokładnie takiej formie (odmianie), jaką podaliśmy
 • opcję wyboru pomiędzy słowami, które wpiszemy do paska wyszukiwania
 • opcję pozwalającą wykluczyć dane słowa
 • liczby z danego zakresu

Sprawdźmy jak działają powyższe opcje:

Szukanie zaawansowane wskazanie opcji

wyniki wyszukiwania zaawansowanego

Pole, do którego wpisujemy swoje zapytania automatycznie przeniesienie dane z poprzedniego formularza do właściwego paska szukania.

Zauważcie, że wykorzystałem dwa kolejne operatory wyszukiwania: OR – wstawiany pomiędzy dwoma słowami, pozwalający na zwrócenie nam wyników dla obu zapytań, ale nie będących zestawionymi razem na stronie www; a także wyszukiwanie wg liczb z zakresu.

puma OR nike

Jest różnica pomiędzy OR a or. OR zwraca wyniki zarówno dla frazy 1 oraz 2, zaś or dla stron, gdzie frazy występują razem.

Sprawdźmy także jak działa wyszukiwanie według „liczb z zakresu”. Dla lepszego efektu dołożyłem także frazę „dokładną”.

wyszukiwanie liczb z zakresu w Google

Jak pokazuje powyższy przykład to ciekawa opcja np. dla osób poszukując danego modela auta z konkretnych roczników. Wystarczy, że w cudzysłowie zawrzemy frazę, zaś pomiędzy wielokropkiem interesujące nas lata.

Zawężanie wyników do…

Pod wspomnianym wyżej adresem www wyszukiwanie zaawansowanego w Google mamy również 8 opcji zawężania wyników.

 • według języka
 • według regionu
 • według ostatnio dokonanej aktualizacji
 • według wybranej domeny (Google ma tutaj na myśli rozszerzenia np. .net / .guru / .com / .pl / .de) lub witryny np. onet.pl
 • występowania haseł według sekcji na danym adresie URL
 • o filtr bezpiecznego wyszukiwania czyli SafeSearch
 • według typu poszukiwanego pliku
 • według prawa do użytkowania (licencji)

Sprawdźmy jak działania zawężanie wyników o typ pliku w przypadku już przytoczonego przykładu, samochodu marki Opel, model Kadett:

Wyniki zawężonego wyszukiwania w Google

Wybrałem frazę „opel kadett”, którą chciałem wyszukać tylko na niemieckich domenach, a wynik miał być związany wyłącznie z plikami PDF.  Rezultaty są dokładnie takie jak oczekiwałem. Przedstawiony został kolejny trick – szukanie według pliku czyli operator „filetype:”.

Według możliwości Google’a filetype możemy używać do wyszukiwania plików graficznych, tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji, a nawet plików stanowiących rozszerzenie dla języka programowania np. C++. Szeroki wykaz dla operatora filetype dostępny jest tutaj. A tak wygląda kolejny przykład szukanie z wykorzystaniem powyższego operatora:

operator filetype

Pytania do Wujka Google’a – jak szukać w Google?

Większość z Was niejednokrotnie korzysta z wyszukiwarki Google aby znaleźć odpowiedź na swoje pytanie. Stosujecie w takim wypadku zwyczajne pytania ze znakiem zapytania na końcu? Jeżeli tak – to bardzo dobrze. Algorytm wyszukiwarki potrafi je rozpoznać, co więcej – zawartość witryn, które dokładnie pokryją się pytaniem w warstwie tekstowej z Waszym pytaniem – prawdopodobnie wyskoczą jako pierwsze i prawdopodobnie będą najtrafniejsze.

ile kosztuje iPhone 8 Google Search
Pytanie znajdujące się w cudzysłowie informuje wyszukiwarkę Google aby zwróciła wyniki stron, w źródle których zadanie przez nas pytanie widoczne jest dokładnie w takiej formie. Jeżeli dobrze zadamy pytanie, trafimy na strony dokładnie na nie odpowiadające.

 

jak usunąć plamy z wina Google Search
Możemy pokusić się o szukanie odpowiedzi węziej. Tym razem chcemy aby dokładnie takie pytanie jak „jak usunąć plamy z wina” pojawiło się wyłącznie na stronach, które w adresie URL mają słowo „blog”. Jak widać, tylko jedna strona zawiera taki wynik (będący niestety tylko zachętą do wejścia w inny link).

 

Możemy wykorzystać również „pytania” w formie uproszczonej – czyli bez znaku zapytania, będące właściwie równoważnikiem zdania:

wschód słońca w Jakucku Google Search
Na tego rodzaju zapytanie Google zwróci nam wynik, który nie jest związany z żadną stroną internetową, a własnym systemem wyników.

 

Google matematyk

Jeżeli nie chcecie szukać kalkulatora w telefonie, albo chcecie przyspieszyć wasze obliczenia, wpiszcie działanie bezpośrednio do wyszukiwarki, także słownie. Googlowski kalkulator w ułamku sekund poda wyniki:

6 do potęgi 7 Google Search
Wystarczy słownie zapisać rodzaj działania aby natychmiast zobaczyć wynik.

 

1000 razy 1000 Google Search
Zamiast x możemy zwyczajnie napisać razy – Google doskonale nas zrozumie.

 

kalkulator Google Search
Mnożąc, dzieląc lub wykonując inne działania – używajmy spacji – tylko wtedy otrzymamy wynik działania matematycznego.

 

pierwiastek z 900 Google Search
Możesz zadać wyszukiwarce proste pytanie – z pewnością zna na nie odpowiedź.

 

Polish my english

W przypadku popularnych sformułowań lub słów, dla których stworzone zostały podstrony w dużych serwisach, Google może zwrócić nam polskie wyniki nawet wtedy, kiedy wpiszemy coś w obcym języku. Najlepiej działa to w języku angielskim:

water w Google Search
Water, wasser, agua, eau – to po prostu woda. Niezależnie od wybranego języka, wyniki będą bardzo zbliżone.

 

zapytania angielskie w Google Search
Znane tytuły (tutaj: film fantasy) dzieł sztuki w zapytaniu angielskim również zwrócą nam polskie wyniki.

 

W Google możemy również szybko sprawdzić tłumaczenie prostych słów i zwrotów, nie musimy nawet przechodzić do Translate, wystarczy zapytać w wyszukiwarce, np.:

tłumaczenie w Google Search

tłumaczenie ze szwedzkiego w Google Search

Google dobrze radzi sobie z językiem angielskim oraz kilkunastoma innymi (w tym właśnie polskim).

 

Szukanie obrazem w Google

Jeżeli chcemy znaleźć zbliżone do siebie grafiki lub odkryć więcej miejsc, na których dane zdjęcie zostało zamieszczone (np. w celu weryfikacji jego oryginalności), możemy skorzystać z opcji szukania obrazem w Google. Oto co musimy zrobić:

szukanie zdjęciem
Pierwszy nasz krok to przejście do zakładki „Grafika” – prawy górny róg strony wyszukiwarki. Następnie klikamy w ikonkę oznaczoną zieloną strzałką. Po jej kliknięciu Google zwróci nam dwie opcje: wpisanie adresu URL lub wybranie pliku z dysku.

 

Wprowadziłem zdjęcie z dysku przedstawiające kota. Dla utrudnienia zadania wyszukiwarce, usunąłem oryginalną nazwę a także dane meta, w których znajdowały się m.i.n. słowa kluczowe i meta opis. Mimo to Google doskonale wiedział, że ma do czynienia ze zdjęciem kota.

Algorytm Google wykorzystuje uczenie maszynowe, dzięki czemu potrafi odróżnić zdjęcie kota od zdjęcia psa czy żyrafy. Mimo moich utrudnień bezproblemowo rozgryzł z jakim zwierzęciem ma do czynienia, przedstawiając mi wyniki rozszerzone (z Wikipedii) dla zapytania „Kot domowy”.

Zdjęcia/obrazy, które wykorzystujemy do wyszukiwania obrazem w Google często posiadają rozmaite znaczniki. Jeżeli wykorzystywane są w sieci dość często, Google zapamiętuje ich meta dane, dzięki czemu jest w stanie wskazać nam bardziej szczegółowe informacje po przesłaniu pliku do swojej wyszukiwarki:

Szukanie obrazem w Google

Wyszukiwarka podaje liczbę stron (wyników) zawierających dokładnie tę samą fotografię:

Wyniki wyszukiwania obrazem

Wyszukiwanie zaawansowane w Google grafika

Kiedy już znajdujemy się w Grafice, możemy przełączyć się na wyszukiwanie zaawansowane. Aby to zrobić należy kliknąć w opcję „Ustawienia”, a dalej „Szukanie zaawansowane”, widoczne na poniższym zrzucie:

zaawansowane wyszukiwanie grafiki w Google

 

Teraz znajdziemy się w takim miejscu:

zaawansowane wyszukiwanie grafiki

 

Zaawansowane wyszukiwanie grafiki w Google to nieco więcej opcji niż w przypadku wersji szukania standardowego. Do wyboru mamy między innymi proporcje obrazów, rodzaj kolorów, konkretny rozmiar, wyszukiwanie obrazu na konkretnej domenie, typ pliku (np. JPG, PNG, SVG czy ICO) czy wykluczenia słów. Jeżeli wykorzystamy opcje zaawansowane, te zostaną pokazane z wynikach wyszukiwania – są pogrubione.

wiadukt - szukanie zaawansowanej grafiki
W tym przypadku wyszukiwałem zdjęcia wiaduktu z Argentyny w formacie JPG w opcji formatu poziomego.

 

W kwestii szukania obrazów chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden szczegół. Google posiada wbudowany zapis wybranych przez Was zdjęć do specjalnie przygotowanych folderów (należy posiadać konto Google). Wszystko co należy zrobić aby obraz zapisać, to po jego kliknięciu wybrać opcję „Zapisz”.

zapisywanie obrazów

 

Możemy następnie wybrać opcję, która znajduje się tuż obok: „Zobacz zapisane” lub wybrać ją z menu nad wszystkimi zdjęciami. Przeniesieni zostaniemy do swojego własnego katalogu, w którym tworzyć możemy listy:

zapisane zdjęcia w Google Search

 

Pokaż mi przeszłość

W Google możemy przeszukiwać nie tylko serwisy, fora czy blogi. Możemy również zajrzeć do własnej historii wyszukań. Jej aktywność jest tak długa, jak długo posiadamy własne konto Google, zatem osobom, które nie boją się spojrzeć wstecz polecam opcję „Moja aktywność”.

W wyszukiwarce musimy przejść do opcji „Ustawienia”, a następnie do „Historii”.

historia my activity w Google Search

 

Po przejściu do Historii trafimy na stronę Aktywności:

my activity

 

Własną aktywność można przeglądać bardzo szczegółowo – według dni i godzin. Google spisuje dokładnie to, czego szukaliśmy, na jakim urządzeniu, w jakim trybie i w jakim miejscu swojej wyszukiwarki (tekst, grafika, mapy, sklep…).

 

Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę

Mapy Google jak zapewne wiecie, nieomylne nie są, ale i tak robią kawał dobrej roboty – mogą na przykład wskazać nam kilka rodzajów dróg do celu w kilka sekund.

W momencie gdy Google nie rozpoznaje naszego zapytania, zwraca nam komunikat o tym informujący. Jeżeli jednak część zapytania pokrywa się z jego bazą danych, możemy otrzymać ciekawe wyniki:

droga donikąd mapy Google
Niestety Google nie wie gdzie leży „nigdzie” ale za to zna bar muzyczny o nazwie zbliżonej do naszego zapytania.

 

Mapy Google mogą udzielić nam więcej informacji, kiedy wskażemy na lokalizację naprawdę istniejącą.

droga do Pekinu

droga do Pekinu — podróż

Wskazanie drogi do Pekinu wymagało jedynie prostej, dosłownej prośby. Mapy Google’a zwracają wynik najtrafniejszy według własnej diagnozy, a tą jest lot samolotem.


Szukanie w Google – podsumowanie

Przedstawione przeze mnie tricki to tylko część tego, co potrafi wyszukiwarka Google. Bardzo duże pole do popisu dają operatory wyszukiwania, warto zwrócić również uwagę na tzw. rich cards, czyli wyniki rozszerzone (np. z Wikipedii). Ilość wyników tego rodzaju, które zobaczymy po wpisaniu konkretnych zapytań będzie rosła. Szczególnie dostrzegalne jest to w USA, gdzie rich cards wyświetlają się po znacznie większej ilości zapytań, aniżeli w Polsce. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, czekam na Wasze pytania w komentarzach.

 

Ostatnio zmodyfikowano: 21 kwietnia 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Załaduj więcej z działu Offtopic