Domeny, które mają złego właściciela

Rynek domen jest ogromny, ceny za niektóre z nich wzrastają, zwłaszcza za domeny z niezbyt popularnymi jeszcze rozszerzeniami jak .guru, .expert czy .online. Domenę z rozszerzeniem .pl możemy kupić już za 10 zł, zaś domenę z rozszerzeniem .expert dopiero za około 150 zł. Ceny domen, które "powinny" należeć do właściciela marki w nazwie domeny, mogą być jednak wielokrotnie droższe.

Ale nie o tym będzie mowa w tym artykule - nie o cenach. W tym artykule przedstawię przykłady domen, które z racji zawierania w swojej nazwie nazwy popularnej marki powinny trafić "w ręce" zarządców tejże marki. Często nie dzieje się tak chociażby przez przeoczenie i sytuację ubiegnięcia przez osoby, które polują na takie chwile, licząc na możliwość odsprzedaży za wielokrotność poniesionych kosztów. Może również dojść do sytuacji zapominalstwa, to jest nieprzedłużenia domeny pod koniec jej aktywności (trafi do wolnego obiegu i kupić może ją każdy). Oczywiście domena z innym rozszerzeniem niż to, na której zależy podmiotowi rejestrującemu, może być już zajęta przez zupełnie przypadkową osobę/firmę - oznacza to, że niemożliwym może być wykupienie wszystkich popularnych rozszerzeń domen dla nowej marki.

Bigstar.com

Chyba każdy z Was zna popularną markę odzieżową, która specjalizuje się w produkcji jeansów (hasło marki to Your Life. Your Jeans). Oficjalna domena to bigstar.pl, niestety domena bigstar.com należy do innego podmiotu.

Domena bigstar.com

Disturbed.com

Disturbed to znany amerykański zespół, grający muzykę z pogranicza rocka i metalu. Ich oficjalną domeną jest disturbed1.com. Na - zdawałoby się - właściwej domenie czyli disturbed.com, znajduje się standardowy baner informujący o możliwości kupna (łatwo się domyślić, że cena musi być astronomiczna, skoro zespół nie zdecydował się na zakup).

Domena disturbed.com

Co ciekawe, domena disturbed1.com jest oficjalną domeną już...18 lat:

Disturbed 2000 Wygląd strony disturbed1.com z roku 2000.

Domena disturbed.com jest starsza (1998 roku) i początkowo wyglądała tak (niedoczytujące się elementy to standard na bardzo starym archiwum):

Domena disturbed.com 1998

Cóż, amerykański band po prostu spóźnił się z rejestracją (rok założenia 1996, ale pierwsza płyta wyszła właśnie w 2000). Zabawne jednak jest to, że zakupiona domena brzmi nieco dziwnie. Skoro distrubed.com była niedostępna, można było kupić po prostu disturbedband.com czy coś w tym rodzaju, numery w nazwach domen pojawią się bowiem zwykle tylko wtedy, kiedy cyfra/liczba jest integralnym elementem nazwy marki.

Hymn.pl

Powyższa domena jest jedną z tych, które właściwie powinny zostać obowiązkowo wykupione przez rząd. O ile hymn nie jest nazwą marki, o tyle samo słowo jest na tyle znaczące, że zawartość strony powinna być dedykowana właśnie tekstowi Wybickiego.

Domena Hymn.pl

KPPIS.pl

To ciekawa domena. Skojarzenie z partią PiS nieprzypadkowe. KPPIS była bowiem domeną Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Była, bowiem w pierwszym kwartale 2017 została przejęta po tym...jak nie została opłacona. Tak prezentowała się w roku 2016:

KPPIS 2016

A tak prezentuje się dziś:

Klub Przyjaciół Pieczywa i Sera

Domena została przejęta i obecnie znajduje się na niej blog na temat kuchni.

Lewandowski.pl i RobertLewandowski.pl

Robert Lewandowski, bo o nim przez chwilę będzie mowa, według danych z 16 lipca 2018 wyceniany jest na 85 milionów euro. Światowej klasy i sławy piłkarz z pewnością powinien zabezpieczyć nie tylko swój majątek na przyszłość (co już dawno zrobił), ale także swoje nazwisko jako bądź co bądź markę. Niestety domena obecnie nie funkcjonuje pod żadną znaczącą postacią:

Lewandowski domena

Druga domena - robertlewandowski.pl to jeszcze ciekawsza sytuacja. Jakiś "śmieszek" wykupił ją i postanowił przekierować na...swojego Facebooka:

Domena RobertLewandowski

Aby domknąć temat Lewego, dopiszę również, że nie jest on także w posiadaniu domeny Lewy.pl, która spięta jest z serwisem informacyjnym.

Nazwa.com

Wiele marek, wraz ze swoim rozwojem i wzrostem, wykupuje po kolei domeny językowe czy generyczne jak .com / .org / .eu i tak dalej. Polska firma Nazwa.pl istnieje na rynku już od 21 lat. Mimo to nie jest właścicielem domeny Nazwa.com, która w rękach niektórych osób mogłaby stanowić przedmiot konkurencji (oczywiście do czasu pierwszego pozwu) z gigantem domen w Polsce.

Domena nazwa.com

NewYork.com

Nowy Jork to jedno z największych miast świata i z całą pewnością jedno z najbardziej rozpoznawalnych. Dziwnym trafem, miasto o liczbie ludności około 9 milionów osób, nie posiada "własnej" domeny. O ile kwestią dyskusyjną jest to, która domena powinna być oficjalna, o tyle fakt posiada domeny z nazwą miasta i zrobienie przekierowania powinien być oczywisty.

Jeszcze w 2016 roku strona na tej domenie stanowiła ciekawy zakątek dla podróżników:

NewYork.com 2016

Od marca 2017 roku domena jednak nie funkcjonuje prawidłowo i nie wiadomo jaki jest obecnie jej stan (do kupienia czy niedziałająca).

Domena NewYork com

Obama.com

Nazwiska Obama nie trzeba nikomu przedstawiać. Były prezydent USA, chociaż dziś nie jest osobą tak medialną jak kilka lat temu, powinien posiadać domeną spiętą ze swoim nazwiskiem. Niestety tak nie jest. Domena jest zawieszona i prawdopodobnie nie do kupienia.

Domena obama.com

W sieci nie funkcjonuje również domena barackobama.com. Domena jest zajęta, ale nie posiada contentu. Ciekawostka - jeżeli użyjemy adresu barrackobama.com (zwróćcie uwagę na 2 x "r"), zostaniemy przekierowani do hasła "Barack Obama" czyli pokazana zostanie nam poprawna pisownia. Działa tylko wtedy jeżeli zrobimy błąd w pisowni podwójnego "r'. Podwójne "a", "c" czy "k" nie daje takiego efektu.

Onet.com

Najpopularniejszy polski serwis horyzontalny. Według danych z podstrony Reklama, dziennie Onet notuje 17 milionów odsłon - to sporo. Właściciel Onetu nie zdecydował się jednak na odkup domeny Onet.com, który mogłaby stanowić małe bo małe (prawdopodobnie) ale wciąż źródło ruchu (np. wśród dziennikarzy zagranicznych robiących research i z przyzwyczajenia wpisujących .com do każdej marki) oraz oczywiście plus wizerunkowy.

Domena onet.com

Reprezentacja.pl

Po ostatnim mundialu, sympatia do polskiej kadry piłki nożnej nieco przygasła, ale wciąż reprezentacja stanowi swojego rodzaju dobro narodowe. Czy dobrym pomysłem nie byłby wykup domeny przez PZPN?

Domena reprezentacja.pl

Sejm.com.pl

Oficjalną domeną Sejmu jest sejm.pl. Dziwnym jest natomiast fakt, że rząd polski nie zdecydował się wykupić również domeny o rozszerzeniu .com.pl - to oczywiście jak w wielu innych przypadkach wyłącznie plus dla wizerunku, ale niesmak po trafieniu na taką domeną wystawioną na sprzedaż niestety pozostaje. Przy okazji, domena sejm.com również nie jest przekierowana do sejm.pl.

Domena sejm.com.pl

TVN24.com

W roku 2015 polska stacja telewizyjna kupiona została przez amerykański koncern Scripps Networks Interactive za bagatela 2,4 miliarda złotych. Nawiązując do zmiany właściciela, dobrym pomysłem byłoby również zarejestrowanie domeny z rozszerzeniem globalnym. Niestety, do dziś, tak się nie wydarzyło. Póki co, jest to zwyczajnie niemożliwe. Dlaczego? Powód widoczny poniżej :)

TVN24.com

Czy spotkaliście się z podobnymi przypadkami? A może coś związanego z domenami szczególnie Was zainteresowało? Napiszcie w komentarzu.

Ostatnio zmodyfikowano: 4 grudnia 2019