Kolory w branży IT

Branding
Kolory w IT - Radek Skowron

Logotyp często wykorzystuje w identyfikacji wizualnej zróżnicowane kolory. Jeżeli logo nie jest przedstawione w pełni w kolorze z identyfikacji, to często posiada choćby niewielki element, który wyróżnia znak marki. W tym artykule postanowiłem przyjrzeć się logotypom identyfikującym firmy z branży IT.

Pierwsze skojarzenia, które przychodzą do głowy po pytaniu „Jaki kolor kojarzy ci się z branżą IT?” to zapewne odcienie niebieskiego. Niebieski (granatowy, lub jakkolwiek bliżej lub dalej związany z niebieskim) jest Facebook, Twitter, LinkedIn, Disqus, HP, IBM czy Cisco.

Chociaż pierwsze 4 wymienione brandy nie są oczywiście znane przede wszystkim z tworzenia oprogramowania, to ich jeden konkretny już stworzony software znalazł szerokie uznanie na całym świecie i nie trzeba ich przedstawiać.

W branży IT kolor niebieski rzeczywiście jest popularny, wśród 100 losowo wybranych przeze mnie logotypów firm IT z całego świata jego bezpośrednie zastosowanie znalazłem w aż 32% przypadków.

appfolio appinventiv Arista Blue Label Cheesecake Cisco Cleveroad Comarch Cybercom DigitalOcean Dreamlab Ericsson Guidewire Hedgehog lab HyperScience IBA Intersog intuit Konstant L&T Luxoft Media Labs minecast RST Science Soft SnapMobile SOFTEQ Tieto

 

 

 

Mentormate

itKontraktNet4Things

 

 

 

 

W przypadku Appinventiv oraz SnapMmobile wahałem się pomiędzy sklasyfikowaniem logotypów jako niebieskie, a pomiędzy sklasyfikowaniem ich jako czarne z kolorowym sygnetem. W obu przypadkach sygnet jednak jest na tyle kluczowy, że jego barwa ma znaczenie. W pierwszym przypadku sygnet jest dodatkowo integralnym elementem logotypu. Ta sama sytuacja ma miejsce w przypadku IT Kontrakt oraz Net4Things.

Do innego wniosku doszedłem z jednym logotypem które zawiera w sobie zarówno czarny napis jak i niebieski sygnet:

the trade desk

W powyższym przypadkach sygnet jak i font oraz ich ułożenie mają jednak znaczenie, dlatego też postanowiłem włożyć go pomiędzy inne niebieskie logotypy.

Przyjrzyjmy się następnie logotypom z czarnym napisem oraz kolorowym sygnetem. Tego rodzaju logotypy stanowią 18% całego zestawienia.

Verizon

 

tIVIX Tacchi Rackspace QAD PGS Software Netguru Micazook Makimo Greenwave GoDaddy DESMART DataArtisans CloudSigma Cadence Broadsoft BPX Accenture

 

 

W powyższym zestawieniu logotypów z czarnym napisem oraz kolorowym sygnetem, żadna z barw nie dominuje, aczkolwiek pomarańcz oraz czerwień (+bordo) są nieco bardziej widoczne. W przypadku BPX pomarańcz jest równie ważny jak kolor czarny, a właściwie grafitowy wpadający w czerń. Dokładnie taka sama sytuacja widoczna jest w logo PGS Software. Kolor czerwony lub bordowy widoczny jest w logo Accenture, Cadence, Rackspace, Makimo czy firmy Verizon.

Do zestawienia logotypów, które wykorzystują jedną barwę jako dominującą, a wykorzystujących kolorowe sygnety, włączamy logotypy o dominujących szarościach w napisach lub tle:

Artezio

Carriots

CrazyDogsApps

Exosite

MasterControl

Montarelo

Natek

Neoteric

Oaxagile

Quantum Lab

Studio Software

TechHuddle

Visuality

Arctouch

Najbardziej wyróżniającą się gamą wśród powyższego zestawienia są odcienie pomarańczy. W przypadku Carriots czy Natek barwa jest jednolita, ale w przypadku np. Xactly czy Neoteric, zastosowany został gradient. Zestawienie stanowi 15% spośród wszystkich 100 logotypów.

Jeżeli jesteśmy już przy kolorze pomarańczowym, to możemy spojrzeć na logotypy, które w pełni wykorzystują tę barwę:

Logo firmy Appster Bomgar Merix SunflowerLab Sunscrapers

W pełni pomarańczowe logotypy to tylko 5% spośród wszystkich w całym zestawieniu. Istnieją również logotypy, wśród których kolor pomarańczowy lub jego miks z żółtym stanowią połączenie z niebieskim:

Akamai AppPartner GC

Blisko pomarańczowego stoją również logotypy żółte. Wśród znalezionych przeze mnie stanowią jedynie 2% całości:

Railsware VM Software

Kolejną grupą logotypów są znaki czerwone:

8x8 ABB Aurea Microstrategy Monterail NMG Oracle radisys Zco corporation

W tej sytuacji wszystko jest klarowne. Logotypy mniej lub bardziej blade lub krwiste, korzystają w czerwieni. Stanowią 9% zestawienia.

Przed nami znaki, które łączą ze sobą odcienie zaprezentowanej wyżej czerwieni oraz najpopularniejszej barwy w IT – koloru niebieskiego. W przypadki marki Brightcove oraz Experion Technologies znajdziemy tutaj również zieleń oraz pomarańcz. Oto logotypy wielokolorowe:

10Clouds ADB Brightcove Experian experion Hyperlink

W moim odczuciu najciekawszym logotypem z powyższych 6 sztuk, jest logo 10Clouds, które wykorzystuje stosunkowo rzadko spotykany w IT fiolet, który tutaj dodatkowo łączy się z kolorem jasnozielonym.

Dotarliśmy do logotypów w kolorze zielonym, oto one:

Astek IIIT Pro4People Verimatrix Willowtree Xoriant

Najtrudniej sklasyfikować mi kolor logotypu WillowTree (duże W wpisane w okręg), jednakże z pomocą przychodzi mi internet 🙂

Wg mieszarki Color Name & Hue, kolor powyższego znaku to…karaibska zieleń.

Carribean Green

Na sam koniec zostawiłem połączenie kojącej (a wg innych irytującej) zieleni z popularnym niebieskim:

INTUZ MobidevSTX VMware

W przypadku Intuz oraz STX w moim odczuciu kolor nie jest ani zielony ani niebieski, znajduje się gdzieś pomiędzy, podobnie jak w przypadki karaibskiej zieleni.

Ah, ten niebieski…

Jak podałem już niemal na samym początku artykułu, kolor niebieski ze swoimi odcieniami stanowi aż 32% spośród wszystkim logotypów w zestawieniu firm IT. Niebieski, jako nazwa koloru jest dość ogólnym wyrażeniem. Aby bliżej przyjrzeć się odcieniom wykorzystałem narzędzie Color Name & Hue.

I tak oto spotykamy się z takimi kolorami jak:

Dodger Blue

Iris Blue

Prussian Blue

Pelorous – brak polskiego tłumaczenia

Bahama Blue

Cereleum

Resolution Blue

W logotypach znajdziemy nie tylko te odcienie niebieskiego, ale również wiele więcej. Wikipedia odnotowuje ich aż 73!

Nie mam zamiaru wnikać w konotacje zaprezentowanych tutaj barw i ich odcieni w odniesieniu do wpływu na człowieka, tryb pracy itd. Jak widać z powyższego zestawienia, możemy wyróżnić kilka grup kolorów oraz ich mieszanek, które w branży IT – w firmach tworzących oprogramowanie, wdrożeniowych czy mających bardzo szeroki portfel usług – stosowane są często.

Aż 1/3 firm korzysta w logotypie niemal wyłącznie z odcieni niebieskiego, wiele firm korzysta z czerwieni oraz pomarańczy. Popularne są również logotypy z szarymi napisami. Do rzadkości należy wykorzystywanie koloru żółtego czy fioletu. Trudno natomiast znaleźć jest odcienie brązu, różu, odcieni jaskrawych czy stanowiących punkt styku kilku różnych barw.

Ostatnio zmodyfikowano: 4 grudnia 2019

Radek Skowron

Z marketingiem internetowym związany od 2014 roku. Specjalizuje się w SEO oraz komunikacji wizerunkowej. Zainteresowany UX, designem, innowacyjnymi technologiami.