Wiedza z internetu na wyciągnięcie ręki

Offtopic
Wiedza-z-internetu

Niegdyś źródłem informacji były czasopisma takie jak Świat Wiedzy czy kanały w telewizji jak Discovery Channel. Na szczęście teraz nie musimy za nic płacić, aby zdobyć jeszcze więcej informacji i to na każdy temat.

Internet to skarbnica wiedzy, nie tylko dla tych osób, które poszukują informacji naukowych czy popularnonaukowych ale również ciekawostek. Dzięki wykorzystaniu aplikacji mobilnych, niezliczonej ilości serwisów tematycznych czy kanałów na YouTube, w kilka miesięcy można stać się chodzącym omnibusem.

Jak to zrobić?

Jeżeli zależy Ci na tym, aby wystartować w Jeden z dziesięciu i wygrać, musisz poświęcić mnóstwo czasu na przebicie się przez informacje na temat…wszystkiego. Niestety nie każdy ma na to czas i chęci. Na szczęście wyselekcjonowanie informacji, które nas interesują jest obecnie bardzo proste i szybkie. A jeżeli jesteśmy zainteresowani zróżnicowanymi ciekawostkami z każdej dziedziny, zadanie jest jeszcze bardziej ułatwione.

Wykorzystanie kursów

Jak wspomniałem obecnie zdobywanie informacji jest zupełnie darmowe. Dziesiątki platform edukacyjnych oferują wielogodzinne kursy interaktywne, dostęp do materiałów wideo, infografik, wykresów i wszystkiego innego, co może nas zainteresować. Miejsca takie jak Coursera czy edX są świetnym źródłem rzetelnych informacji wysokiej jakości. Kursy na tych platformach są podzielone na etapy, zaś całość jest naprawdę starannie przygotowania i podzielona na wiele zagadnień, przy czym do najpopularniejszych należą kursy dla adeptów programowania, nauczania maszynowego czy innych dziedzin informatyki.

Coursera

edx

 

YouTube

Dla młodych osób YouTube już od dawna stanowi doskonały substytut telewizji. Przede wszystkim ze względu na natychmiastowy dostęp do informacji. Od jakiegoś czasu YouTube oferuje materiały premium, jednak content w darmowych kanałach jest tak wysokiej jakości, że nie wróżę temu dziełu powodzenia, zwłaszcza, że dla osób, które szukają materiałów ambitnych od dawna funkcjonuje przecież Vimeo. Każdy z Was zapewne śledzi przynajmniej kilka interesujących Was kanałów na YT. Dla przykładu wymienię trzy miejsca, które oferują tony wiedzy w formie praktycznej i dobrze podanej. Pierwsze miejsce to kanał dla osób uczących się podstaw języka angielskiego:

Arlena-Witt-Po-Cudzemu

Kanał Po Cudzemu Arleny Witt, pozwala na ekspresowe nauczenie się poprawnej wymowy angielskich słów i wyrażeń, które mogą sprawiać problem, zwłaszcza, że w wersji brytyjskiej i amerykańskiej brzmią inaczej.

Drugslab z kolei, to miejsce, w którym może zobaczyć Holendrów testujących prawdziwe narkotyki. Filmy zawierają oczywiście również efekt przyjęcia tychże środków.

drugslab

Warto przyjrzeć się również kanałowi TEDxTalks, gdzie znajdziemy filmy z przemówieniami wielu cenionych w świecie nauki (ale nie tylko nauki) osób. Niestety nieco gorzej sprawa prezentuje się wtedy, kiedy “do gry” wchodzi polityka i sprawy społeczne – w tym obszarze TEDx jest raczej poprawny politycznie, dlatego nie spodziewajmy się wiele.

tedx-talks

Serwisy, blogi, social media

Podobnie jak w przypadku YouTube, każdy z Was może mieć w swoich zakładkach kilka, kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt miejsc, które regularnie śledzicie, ale co jednak zrobić, kiedy content zaczyna Was nudzić? W takim wypadku zdecydowanie warto skorzystać z miejsc, które agregują wiedzę i przedstawią materiały z górnej półki. Do takich miejsc włączyć można na przykład Medium – platformę do dzielenia się historiami.

Medium

Medium jest niezwykle użyteczne oraz bardzo sprawnie funkcjonuje. Ze względu na swoją minimalistyczną szatę graficzną, pozwala użytkownikowi skupić się na artykułach. Te występują w każdym powszechnie stosowanym języku. Angielski interfejs nie powinien zniechęcać osób, które śledzą wyłącznie polskie treści. Medium jest wygodne w użytkowaniu również w wersji mobilnej – tam została przygotowana specjalna aplikacja, która na chwilę obecną ma ponad 500 000 pobrań.

Wysokiej jakości materiały popularnonaukowe można znaleźć w serwisie Nautilus. Wszystkie z nich dostępne są w języku angielskim. Wysokiej jakości content to jednak prawdziwa skarbnica wiedzy, która podana jest w bardzo przystępnej formie.

Nautilus

W kontekście social mediów chciałbym z kolei zwrócić uwagę na Linked In i jego grupy. Toczące się tam dyskusje, to miejsca pozyskiwania rzetelnych informacji, pochodzących przede wszystkim od liderów i autorytetów w swojej branży. Większość opisywanych tam sytuacji ma jednak podłoże w amerykańskim środowisku, ale nie jest to minusem, gdyż to co obecnie jest trendem w USA, w Polsce może być trendem dopiero za kilka miesięcy. Możemy zatem wykorzystać pewne informacje, aby wyprzedzić swoją konkurencję.

grupy-na-Linked-In

Ciekawostki – gdzie ich szukać?

Ciekawostki mogą być najbardziej pożądanymi informacji, gdyż wszechstronnie rozwijają naszą wiedzę, jednocześnie stając się inspiracją do rozszerzania jej w najbardziej interesujących nasz obszarach. Tutaj największą furorę robią aplikacje mobilne. Do tych najlepszych włączam Curiosity oraz Feedly. Pierwsza aplikacja codziennie “sprzedaje” nam 5 interesujących faktów z życia nauki, medycyny, psychologii czy historii. Wszystkie informacje są rozszerzone o krótki artykuł oraz materiały dodatkowe takie jak linki do filmów na YouTube.

curosity

 

Feedly to aplikacja gromadząca kanały informacyjne różnych serwisów. Możemy samodzielnie przygotować własną listę agregującą dane z serwisów całego świata lub otworzyć panel przygotowany przez twórców aplikacji, aby częstować się artykułami, poradami czy felietonami polecanymi.

feedly

 

Zostając w temacie aplikacji mobilnych chciałbym wspomnieć o mobilnej Wikipedii, która jest absolutnie błyskawiczna i bardzo użyteczna. Pozwala na tworzenie własnych list – trochę podobnie jak w przypadku Feedly – ale również na śledzenie trendujących artykułów. Poza tym, posiada wszystkie funkcjonalności wersji desktopowej, z których na co dzień korzysta się poszukując odpowiedzi na najtrudniejsze pytania.

wikipedia-mobilna

 

Ciekawostki to nie tylko wiadomości zebrane przez zespół specjalistów, ale również informacje podane przez zwykłych użytkowników sieci. W tym obszarze polecam serwis reddit, zaś w kontekście wiedzy wszelakiej subreddit Today I Learned przedstawiający zebrane informacje z każdej dziedziny.

today-i-learned-reddit

 

Gdzie zapisywać swoje źródła informacji?

Przeglądanie dziesiątek serwisów i aplikacji może być kłopotliwe w kontekście zapisywania wybranych artykułów, które chcemy odłożyć na później. Możemy posiłkować się zakładkami w naszej przeglądarce, ale o wiele wygodniej jest używać specjalnych programów, które magazynują content za nas. Wystarczy maksymalnie kilka klików aby nie tylko zapisać link, ale także wyciąć fragment tekstu, oznaczyć zdjęcia dodatkowymi podpisami czy symbolami, a także automatycznie zapisać je na wszystkich urządzeniach z dostępem do internetu, z których korzystamy. W tym temacie niewątpliwie wartymi uwagi pomocami są Pocket oraz Evernote – oba programy dostępne są zarówno dla komputerów jak i urządzeń mobilnych.

evernote

Pocket-aplikacja


Na końcu chciałbym zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie informacje, które czytacie w sieci, są w 100% prawdziwe. Warto zawsze weryfikować te najbardziej niepewne, zwłaszcza wtedy, jeżeli zamierzacie je przetworzyć i podać dalej.

Ostatnio zmodyfikowano: 17 grudnia 2020

Radek Skowron

Z marketingiem internetowym związany od 2014 roku. Specjalizuje się w SEO oraz komunikacji wizerunkowej. Zainteresowany UX, designem, innowacyjnymi technologiami.