Wyjdź ze swojej strefy komfortu i zostań bogaczem! – o clickbaicie słów kilka

Offtopic
clickbait-main

Czy wiesz co możesz zrobić aby zarobić naprawdę dużo? Nie? To Twoja szansa, przestań pracować jak frajer i zostań panem swojego życia. Odkryj sekret bogactwa. Zobacz jak >>>

Tak naprawdę to nie będzie o bogactwie. Ale spokojnie, zostańcie 🙂 Dziś przybliżam temat clickbaitów. Czym one są?

Clickbait to połączenie dwóch angielskich słów:

  • click
  • bait

W połączeniu ze sobą dają nam luźne sformułowanie – przynęta na klik. Czy rzeczywiście nią są? Zdecydowanie.

Clickbait często kusi użytkownika internetu bardzo ciekawym z pozoru tytułem, aby przekierować do bardzo słabej zawartości lub zupełnie niepraktycznej dla niego treści.

Zobaczmy.

BuzzFeed

Prawdopodobnie najbardziej clickbaitowy serwis na świecie – BuzzFeed.com sugeruje nam, że zrobienie sałatki sprawi, że dowiemy się ile będziemy mieli dzieci. Głupie? Owszem, ale i tak wiele ludzi chce się tego dowiedzieć, chociaż podświadomie i tak wie, że to ściema. Co się dzieje po wejściu do artykułu?

start-buzzfeed
Źródło: buzzfeed.com

Autor tekstu prosi nas żebyśmy wybrali składniki sałatki.

start-buzzfeed

No dobra, nie robiłem tej cholernej sałatki, więc nie wiem ile będę miał dzieci.

To był standardowy, amerykański przykład. Wróćmy do polskich realiów.

Na Onecie takie NEWSY!

onet-gra-o-tron-clickbait

O nie! Kogo znowu zabiją? Co się stanie z Cersei? A co z Jonem?

clickbait-onet-gra-o-tron

Aha. Takie buty. Bardzo ważna i długa wiadomość. Trzeba było tworzyć osobny artykuł.

Na Gazecie Wrocławskiej również znajdziemy clickbaity:

gazeta-wroclawska-clickbait
Źródło: gazetawroclawska.pl

Artykuł w sam sobie nie jest o niczym, jednak nie do końca opisuje to, czego moglibyśmy się spodziewać. Ponad połowa dotyczy tego jak chodzić z kijkami nordic walking.

Kolejny przykłady z Wirtualnej Polski:

wp-kotlety
Źródło: wp.pl

To niesamowite, na pewno po przeczytaniu tego artykuły moje nowe kotlety natchną mnie do zostania profesjonalnym kucharzem.

wp-platki
Źródło: wp.pl

Jak już jesteśmy w temacie jedzenia…okazuje się, że coś się może stać z moim ciałem, jeżeli codziennie będę jadł owsiankę. Ale co, urosnę? Przytyję? Zmieni się odcień skóry? A może będę mógł się teleportować? Oczywiście odpowiedź dopiero w artykule. Już sam zwrot “co się stanie z twoim ciałem” brzmi groźnie. Nie wejdziesz? Kurcze, a może lepiej wejdź, po co na przykład…dostać raka, albo przytyć 20kg w rok?

wp-beksinski
Źródło: wp.pl

Ale kogo ciało? Pana Krzysztofa Spora? Na jakim balkonie? Czego nikt nie wyremontował? Balkonu czy mieszkania? Widok budzi ciarki, tzn, że jest tam zaschnięta krew? albo kości? No nie, muszę wejść, żeby się dowiedzieć? Clickbait jak się patrzy!

W polskim internecie clickbaitów mamy całą masą, oto jeszcze 3 inne przykłady:

clickbait-o2
Źródło: o2.pl

Jakiś premier wyleciał z auta. Sam? Czy miał wypadek? A może żona go wypchnęła podczas mknięcia po autostradzie? To w ogóle prawdziwy premier, czy to jakaś zajawka do thrillera?

clickbait-interia
Źródło: interia.pl

O, to ten sławny lektor. Ciekawe co robił wcześniej. Pewnie się dowiem, ale i tak muszę obejrzeć cały materiał wideo, bo przecież nie wiem, w którym momencie o tym mówią. Na pewno robił bardzo ważne rzeczy.

interia-clickbait
Źródło: interia.pl

Na koniec trochę polityki. Pan Jarosław twierdzi, że jakiś projekt oznacza koniec UE. Ale że taki koniec koniec? Czy koniec sztamy UE – Polska, albo koniec sztamy PiS – UE, ale Polska dalej jest w UE? Redaktorzy na Interii wiedza jak kręcić clickbaity.

Jak poznać clickbait?

  • Potoczne słownictwo
  • Niejednoznaczne stwierdzenie
  • Niedookreślone pytania
  • Dziwne treści
  • Magiczne odkrycia dla zwykłych czynności
  • Udawanie, że treść będzie ciekawa pod przykrywką mocnego tytułu

Po co tworzy się clickbaity?

Serwis najczęściej chce przepchnąć mało wartościowy artykuł i zwyczajnie zrobić ruch na stronie. Korzyści z tego są przede wszystkim finansowe. Większy ruch generuje więcej pieniędzy z reklam. Większy ruch, to więcej udostępnień. Więcej udostępnień, to jeszcze większy ruch… bla, bla, bla.

No cóż, dzięki temu wpisowi nie dowiesz się jako zostać bogaczem, ale przynajmniej wiesz już jak rozpoznać clickbait.

Ostatnio zmodyfikowano: 4 grudnia 2019

Radek Skowron

Z marketingiem internetowym związany od 2014 roku. Specjalizuje się w SEO oraz komunikacji wizerunkowej. Zainteresowany UX, designem, programowaniem oraz innowacyjnymi technologiami.