YouTube zamiast TV – dlaczego warto? 31 kanałów poszerzających horyzonty

Offtopic
Nauka-YouTube

O tym, że YouTube jest obecnie jedną z najbardziej pochłaniających czas stron w internecie, nie muszę pisać. Każdy z Was wie, że plan obejrzenia jednego filmiku raczej się nie powiedzie, przecież jest tyle do obejrzenia…

Wiele osób swoją przygodę z YouTubem zaczynało od wirali, czyli filmików o charakterze wirusowym, rozprzestrzeniających się niegdyś na GG, czy w różnego rodzaju serwisach jak JoeMonster. Ci, którzy bardziej do YouTube’a przysiedli, być może przeszli przez zajawkę na śmieszny koty, teorie spiskowe, faile, epic winy czy różnego rodzaju komplikacje „WTFków”. Świetnie, ale czy YouTube to jedynie źródło rozrywki? Na szczęście nie.

YouTube to miejsce perfekcyjne dla osób chcących poszerzać swoje horyzonty i swoją wiedzę – oczywiście wszystko dzieje się za sprawą osób, które poświęcają swój czas, by innym opowiedzieć o wydarzeniach historycznych, przedstawić szybki sposób na rozwiązania zadania matematycznego czy zdradzić sekrety polskich podziemi. W tym wpisie wspomniałem o kilku kanałach pełnych ciekawej wiedzy. Dziś będzie szerzej i tylko o YouTubie. Zapraszam do subiektywnego zestawienia naprawdę ciekawych i inspirujących kanałów.

YouTubowe kanały są trochę jak przedmioty w szkole średniej – podzielić je można na tematykę niemal jak przedmioty, zaś ich długość czasami odpowiada nawet godzinie lekcyjnej! (a bywa i dłużej).

Godzina: 8:00 – języki

Nauka języka przez YouTube? Można i to jak najbardziej! I to nie tylko języki obce, są kanały, które przedstawiają ciekawe zagadnienia z naszej ojczystej mowy, bardzo polecam kanał Mówiąc Inaczej, dzięki któremu dowiemy dlaczego „mówi się tak a nie inaczej”.

mowiac-inaczej
Paulina Mikuła – Mówiąc Inaczej

 

Dla osób chcących nauczyć się dobrej wymowy języka angielskiego oraz poznać wiele ważnych gramatycznych podstaw, kanałem właściwie obowiązkowym jest seria Po Cudzemu Arleny Witt.

arlena-witt
Po Cudzemu – Arlena Witt

 

Smaczki językowe? Proszę bardzo. Możesz zaskoczyć swoich znajomych używając określeń dla pojęć, które dotąd tylko mogłeś opisać, bez ujęcia tego w jeden wyraz. Kanał Dictionary of Obscure Sorrows to prawdziwa skarbnica ciekawych określeń. Same filmiki są świetnie zmontowane.

obscure-sorrows
Dictionary of Obscure Sorrows

Godzina: 8:55 – matematyka i fizyka

Po humanistycznym wstępie, czas na zrozumienie zjawisk rządzących Wszechświatem. Czas na matmę i fizę. W lekkiej i bardzo przyjemnej postaci. Nauczyciele w szkołach – uczcie się jak prowadzić lekcje z tych kanałów!

Numberphile jest kanałem bardzo interesującym. Prezentuje fascynujące zastosowanie i właściwości zjawisk matematycznych, które nas zwyczajnie otaczają. Kanał prowadzony jest w języku angielskim ale dla osób głodnych wiedzy, to chyba nie będzie stanowiło problemu 🙂

numberphille
Numberphille

Fizyka w czasach gimnazjum czy szkoły średniej wielu osobom sprawiała problemy…ale czy na pewno problemy? Czy może raczej problemem było podejście nauczycieli do młodzieży? Jestem przekonany, że gdyby nauczyciele odeszli nieco od książek i mielenia wciąż tych samych zadań, na korzyść wytłumaczenia podstawowych zjawisk nas otaczających, zamiast dwój, na świadectwach byłyby przynajmniej same czwórki – i mówię tutaj o klasach, w których fizyka znajduje się na poziomie podstawowym, innymi słowy – prowadzona jest „po łebkach”. Przedstawiam Wam minutephysics, po prostu.

minutephysics
minutephysics

 

Godzina 9:50 – informatyka

Pojęcie informatyki jest dość szerokie. Jedni rozumieją przez to po prostu umiejętność „ogarnięcia” komputerów czy internetu, drudzy konotują to ze specjalistami w zarządzaniu siecią czy serwerami, jeszcze inni wiążą to pojęcie tylko z programowaniem. Niezależnie od tego, co Wy uznajecie za informatykę, warto i jej poświęcić trochę czasu.

Przykładowo, nauka podstawowych języków programowania pozwala na w miarę swobodną edycję stron internetowych z dopasowaniem do własnych potrzeb, powstałych na szablonach. Polski kanał Pasja informatyki to miejsce pozwalające od zupełnych podstaw poznać np. HTML czy CSS, bez których żadna strona internetowa nie jest stroną internetową.

pasja-informatyki
Pasja Informatyki prowadzona jest przez Mirosława Zelenta

 

Godzina 10:55 – historia

W ostatnich latach można zauważyć pewien powrót zainteresowania historią. Nie badałem tego, ale mógłbym zgodzić się z tezą, iż po części wynika to właśnie z tego, że wiele osób chce o niej opowiadać – na luzie, nawet trochę „z jajem”. Bez nadmiernego rzucania datami, nazwiskami itd. Te naturalnie są ważne, ale jeżeli pozostajemy już w temacie szkolnictwa – nie zawsze najważniejsze, co niestety kontrastuje nieco z wizją wielu nauczycieli. Bardzo popularnym kanałem dotyczącym historii jest Historia bez cenzury, który nie byłby sobą, gdyby nie Wojciech Drewniak – bardzo charakterystyczny gość 🙂

historia-bez-cenzury
Wojtek Drewniak – Historia Bez Cenzury

Innym wartym polecenia kanałem jest ThrashingMadPL przybliżający losy polskich władców i klarownie przedstawiający najważniejsze wydarzenia na przestrzenie dziejów naszego narodu.

thrashing-mad
ThrashingMadPL

 

Godzina 11:50 – biologia i chemia

Także w tym temacie znajdziemy coś dla fanów anatomii człowieka czy możliwości bojowych zwierząt. Zacznijmy od człowieka. Kanał FizjoterapiaHD to gratka dla osób, które dogłębnie chcą poznać wszystkie partie mięśni, nazwy ścięgien, kręgów, kości czy chrząstek. Dodatkowo dowiemy się co zrobić, by nie nabawić się kontuzji podczas ćwiczeń oraz co zrobić, by z ewentualnej kontuzji się wyleczyć. Mega profesjonalizm.

Fizjoterapia-hd
Tomasz Fijołek – fizjoterapeuta z Wrocławia

Anatomii ciąg dalszy. Kanał Marka Purczyńskiego pozwoli nam poznać metodę usprawnienia swoich ćwiczeń na siłowni czy w domowym zaciszu. Marek skupia się przede wszystkim na technice, bezpieczeństwe i poprawności, a nie na tym, jak zostać koksem w 3 miesiące.

marek-purczynski
Marek Purczyński

 

Które owady są niebezpieczne? Jak trujący jest jad pająka? Czy można wybrać się do Amazonii bez szczepionek i antidotum na ugryzienia węży? Host kanału Brave Wilderness nie tylko Wam o tym opowie, ale także zaprezentuje skutki zmian w organizmie na sobie!

brave-wilderness
Brave Wilderness

 

O działaniu psychotropów, prawdziwych właściwościach leków i bujdach lekarzy dowiemy się z kanału Pod Mikroskopem, którego autor wyróżnia się przede wszystkim gigantyczną wiedzą i publikacją źródeł naukowych potwierdzających jego tezy. Warto zobaczyć, zanim uwierzymy koncernom farmaceutycznym czy niezbyt przekonującym diagnozom lekarzy.

pod-mikroskopem
Autorem kanału jest Patryk – absolwent Akademii Medycznej

 

Godzina 12:45 – wiedza o kulturze

Czy wiedza na temat filmu musi przejawiać się wyłącznie pod kątem opowiadania o tym ile kto dostał Oscarów? Jak udowadnia autor kanału Na Gałęzi – nie! Marcin Łukasiński dokładnie opowiada o tym jak kręci się konkretne sceny, jakie sztuczki wykorzystuje się by widzowi opadła szczęka czy o tym ile tak naprawdę jest CGI w filmach Hollywoodu.

na-galezi
Marcin Łukasiński – Na Gałęzi

 

Godzina 13:40 – wychowanie fizyczne

Tak, sporty walki w teorii wydają się być nudne, ale konkretne sztuczki pokazujące w jaki sposób się obronić oraz co zrobić, aby dać sobie czas na ucieczkę, już nie. Trav z kanału FightSmartTrav, pokazuje jak obronić się przed większym przeciwnikiem, co zrobić gdy utarczka słowna zawodzi oraz jak nie da się złapać w mocny uścisk – między innymi.

fight-smart-trav
Trav z FightSmartTrav

 

Z kolei Master Wong z kanału Wing Chun Tai Chi JKD prezentuje skuteczne techniki znokautowania przeciwnika starą szkołą Wing Chun. Co ciekawe, kanał jest nie tylko świetnie przygotowany pod kątem zaprezentowania kolejnych elementów ataku czy obrony, ale również pod kątem przyjemnej komunikacji z widzami.

wing-chun-tai-chi-jkd
Master Wong

 

Obowiązki domowe

Wygląda na to, że część obowiązkowych przedmiotów została przerobiona. Teraz czas na nieco obowiązków domowych. Czy można żyć bez jedzenia? Oczywiście nie. Czy lepiej jeść w domu czy w knajpie? Oglądając kanał pozytywnie nakręconego, znanego z częstego używania wulgaryzmów Food Emperora, łatwo podjąć decyzję. Z dobrym przepisem i odpowiednimi składniki sami przygotujemy dzieło sztuki na talerzu.

the-food-emperor
Food Emperor – szwed publikujący filmy w języku polskim

 

Wieczór przed…YouTubem

Wiele osób cale wieczory spędza przed kolejnym odcinkami telenoweli, programów rozrywkowych w TV, teleturniejami…ja polecam spędzić ten czas nieco mądrzej. Oto trzy kanały dotyczące astronomii, które naprawdę poszerzają horyzonty i nasze spojrzenie na Wszechświat.

NASA ma swój własny kanał, o nazwie…NASA. Doskonałe źródło wiedzy dla osób chcących poznać nowe odkrycia w kosmosie czy życie kosmonautów na stacjach krążących nad Ziemią.

nasa-youtube
NASA

Polski kanał Astronarium świetnie i rzeczowo podchodzi do technologii związanej z badaniem kosmosu i możliwym życiu w obcych nam układach planetarnych.

astronarium
Astronarium

Astrofaza z kolei jest tym, czego brakowało wielu z Was w książkach dotyczących astronomii, które być może mieliście w rękach w dzieciństwie – wizualizacji. Ogrom wiedzy dotyczącej kosmosu, jest na tym kanale wręcz…kosmiczny.

astrofaza
Autor Astrofazy – Piotr Kosek

 

Nocne przechadzki po YouTubie

Tą część wpisu poświęcam urbexowi, czyli eksploracji miejsc, do których przeciętna osoba nie zapuszcza się z różnych względów. Między innymi ze względu na niejasność czy coś jest opuszczone czy nie czy ze względu na ryzyko…śmierci. Poznamy nie tylko interesujące fakty, ale również zgłębimy wiedzę o ukrytych miejscach, często znajdujących się dosłownie metry od naszych domów.

Na pierwszy ogień idziemy z Olavem XO – nic nie mówiącym (tj. milczącym) eksploratorem francuskich, szwedzkich czy norweskich bunkrów oraz tajnych baz z czasów Zimnej Wojny.

olav-xo
Olav XO

 

 

Urban Squad to polska, trzyosobowa reprezentacja osób, które do urbexu podchodzą na swój wyjątkowy sposób, przede wszystkim z absolutnym poszanowaniem zastanego. Miejsca, do którego przeciska się lider kanału, są tak niebezpieczne, że aż trudno uwierzyć, że robi to czasami absolutnie sam.

urban-squad
Urban Squad

 

Innym przykładem ciekawych eksploracji są wypady grupy Urbex Polska, która również bywa w miejscach, o których 99% społeczeństwa nie ma bladego pojęcia. Uchylając rąbka tajemnicy, wypad, z którego skrin poniżej, nieomal skończył się pościgiem przez ABW.

urbex-poland
Urbex Polska

 

Autor kanały Żądny Przygód to na swój sposób prawdziwy fenomen. Przyglądając się uważnie jego pierwszym dokonaniom oraz najnowszym produkcjom, bo tak to trzeba nazwać, widzimy postęp nie tylko w jakości technicznej, ale przede wszystkim w nakręcaniu swojej własnej pasji do poziomu absolutnego topu.

zadny-przygod
Powyższy wypad do opuszczonej śląskiej kopalni w ciągu 19 dni (licząc do dziś) odnotował już ponad 300 000 wyświetleń.

 

Pozostając w tematyce urbexu, nie sposób nie wspomnieć o kanale sietra, która jest nie tylko bardzo popularny, ale również przoduje w przestrzeganiu zasad urbexu, podstawowa zasada mówi o tym, aby nic nie zniszczyć i niczego nie zabierać „jako pamiątkę”.

sietra
sietra

 

Kanał o urbexie, Urbex History, to kopalnia ciekawych odkryć oraz niezwykłych widoków. Grupa przedstawiła między innymi bardzo obszerny materiał z Zony – czyli Prypeci, okolic elektrowni w Czarnobylu czy z Dugi – „Oka Moskwy”.

urbex-history
Prypeć – opuszczony tor samochodowy w lunaparku

 

A na koniec – kanały popularnonaukowe

Niektóre na pewno znacie, inne mogą być nowością. Ja polecam wszystkie z nich jako doskonałe źródło inspiracji do dalszych, własnych poszukiwań.

 

TED-Ed to kanał przedstawiający w kilkuminutowych animacjach interesujące informacje dotyczące…wszystkiego. Historia, matematyka, fizyka, chemia, tajemnicze zaginięcia. Czemu nie? Hasło kanału głosi „Lessons Worth Sharing” – absolutna racja.

ted-ed
TED-Ed

Radosław Kotarski prawdopodobnie najszybciej przeniknął do mass mediów, jakie znamy od lat, a przede wszystkim do telewizji. Reklamy w telewizji, własny program na jednym z kanałów. Polimaty absolutnie wyznaczały standardy kilka lat temu. Dziś nie są już tak popularne, ale autor wciąż imponuje wiedzą i obiektywizmem.

polimaty
Radosław Kotarski

 

Kolejny polski kanał popularnonaukowy – Uwaga! Naukowy Bełkot przedstawia zagadnienia z zakresu chemii, biologii, ewolucji, matematyki, a także wydarzeń historycznych. Prowadzony przez Dawida Myśliwca kanał cieszy się ogromną popularnością, zaś sam autor ma własny link na Wikipedii 🙂 //EDIT: niestety, miał. Zniknął.

naukowy-belkot
Dawid Myśliwiec

 

Vsauce to połączenie humoru, nauki i wytłumaczenia tego, co dzieje się na świecie wokół nas. Atutami kanału jest świetny montaż, wysoki poziom animacji oraz zgrabne objaśnienie trudnych pojęć. Kanał subskrybuje niemal 12 000 000 osób, to robi wrażenie!

vsauce
Michael Stevens z kanału Vsauce

 

Do bardzo popularnych kanałów o zasięgu globalnym wliczymy również Veritasium. To miejsce nieco zbliżone do kanału Vsauce, ale host bardziej koncentruje się na opowiadaniu, aniżeli pokazywaniu animacji czy filmików.

veritasium
Derek Muller z Veritasium

 

Ostatnim kanałem, który chciałbym polecić jest SmarterEveryDay, będący absolutnie interesującym miejscem zarówno dla fanów technologii jak i osób, które chcą poznać wyniki na pozór absurdalnego eksperymentu, np. jazdy na rowerze w kierownicą obróconą o 180 stopni.

smarter-every-day
Destin Sandlin – próba jazdy na rowerze z kierownicą obróconą w przeciwną stronę

 


Mam nadzieję, że dotrwaliście do tego momentu i liczę na to, że zasubskrybujecie chociaż część polecanych kanałów. Jeżeli polecacie inne – równie ciekawe – proszę o komentarz.

Ostatnio zmodyfikowano: 17 grudnia 2020

Radek Skowron

Z marketingiem internetowym związany od 2014 roku. Specjalizuje się w SEO oraz komunikacji wizerunkowej. Zainteresowany UX, designem, innowacyjnymi technologiami.